Działamy od 2014 r.

Styl dowolny – kraul

Spis treści

Styl dowolny – kraul

„Pływanie, a szczególnie pływanie kraulem, jest aktywnością złożoną z wielu pozycji ciała, zmiany tych pozycji i ruchów wpływających na nasze poruszanie się do przodu bezpośrednio ale także pośrednio poprzez wspieranie, bądź zakłócanie innych ruchów. Na końcowy efekt wpływa suma, a bardziej poprawnie byłoby powiedzieć iloczyn (bo efekty poszczególnych ruchów raczej się mnożą niż dodają) wszystkich tych elementów. Dlatego tak jak elementy poprawnej techniki pływackiej trudno rozpatrywać w izolacji, tak i błędy mają również negatywny wpływ na pozostałe składowe sylwetki i ruchu.”
A. Przybylska, Pływanie kraulem…

Kraul jest najszybszym i najbardziej ekonomicznym stylem pływackim. Osoba płynąca kraulem jest ułożona na piersiach. Jej wzrok jest skierowany pod kątem 45 stopni do lustra wody. Głowa pozostaje nieruchomo kiedy znajduje się pod wodą. Nabieranie powietrza w tym stylu odbywa się poprzez wykonanie skrętu tułowia, barków oraz bioder o około 90 stopni. Kończyny dolne utrzymują pozycję ciała na wodzie i stanowią napęd. Pracują naprzemiennie, ruch zaczyna się od stawu biodrowego, stawy kolanowe w fazie kopnięcia są wyprostowane, staw skokowy rozluźniony a palce u stóp skierowane w dół. Najczęściej stosowana koordynacja to sześć uderzeń kończyn dolnych na dwa ruchy kończyn górnych.

Pracę ramion w tym stylu można podzielić na dwie fazy: przygotowawczą, która odbywa się nad wodą i właściwą, napędową, która odbywa się pod wodą. Kończyny górne pracują naprzemiennie. Ruch zaczyna się od zanurzenia dłoni, kończyna wyprostowana w stawie łokciowym. Następnie pływak pcha dłoń w kierunku dołu pachowego, pozostawiając łokieć w ułożeniu pod kątem 90 stopni. Kiedy łokieć jest już ułożony, pociągnięcie trwa aż do wyprostu łokcia w kierunku biodra, wzdłuż ciała.Kiedy ręka wznosi się nad wodę i mija głowę, druga kończyna rozpoczyna fazę właściwą pod wodą.

Oddech w tym stylu odbywa się co 3 ruchy bądź co 5 lub co 7 lub co 9 ruchów kończyn górnych lub w kombinacji oddechowej. Liczby te są nieparzyste ze względu na to, by oddech odbywał się raz na stronę lewą raz na prawdą co umożliwia zrównoważony rozwój mięśni.

Na co zwracać uwagę pływając kraulem?

Elementy nad którymi można pracować w tym stylu to:

  • Wysokie ułożenie na wodzie,
  • Ułożenia łokcia pod wodą i nad wodą,
  • Ułożenie ciała podczas oddechu na boku,
  • Wejście ramienia do wody oraz ślizg,
  • Maksymalizacja ruchu podwodnego ramienia,
  • Koordynacja pracy kończyn dolnych i górnych,
  • Maksymalizacja potencjału pracy kończyn dolnych

 

Opracowała: Trener Zuzanna Małkińska

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakieś pytania, wyślij nam wiadomość.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki świadczenia usług