Działamy od 2014 r.

Styl motylkowy – delfin

Spis treści

Styl motylkowy – skąd ten motyl w pływaniu?

Początki tego stylu to 1952 rok, gdy FINA wyróżniła dwa style – klasyczny i motylkowy. Styl stosunkowo młody i wzbudzający zainteresowanie. Obserwatorzy często marzą, by pływać i frunąć jednocześnie właśnie w stylu motylkowym. 

Uznawany jest za trudny i siłowy, ale przy bliższym poznaniu okazuje się możliwy do nauczenia, wymaga wysiłku jeśli chodzi o koordynację, poczucie rytmu i techniczną dokładność, ale jak już to wszystko połączymy to będziemy pływać prawie tak szybko jak kraulem. Styl motylkowy jest drugim najszybszym po kraulu stylem pływackim. Z tego krótkiego artykułu dowiesz się jak pływać delfinem, jak ćwiczyć swoje umiejętności, przygotowaliśmy dla Ciebie konkretne wskazówki.

Jak pływać delfinem?

Zanim przeczytasz jak pływać to chcę podkreślić styl motylkowy a delfin czy są różnice? Odpowiedź brzmi: nie ma! Oba określenia mówią o tym samym stylu pływackim. To teraz już możemy spokojnie przejść do techniki pływania…

Praca nóg w tym stylu charakteryzuje się jednoczesnymi kopnięciami, które rozpoczynają się już na poziomie bioder. Kopnięcie nóg odbywa się zarówno w dół jak i górę. Praca nóg nie powinna wykraczać poza linię wyznaczoną przez tułów a stopy nie powinny łamać linii tafli wody pod koniec ruchu.

 Najczęściej stosowaną koordynacją nóg w stylu motylkowym jest koordynacja dwuuderzeniowa. Oznacza to, że na jeden cykl ruchowy ramion przypadają dwa kopnięcia nóg.

Motylkowy styl pływackiJak zagrać kopnięcia ramion z nogami?

Pierwsze kopnięcie następuję w momencie włożenia rąk do wody. Drugie kopnięcie następuje w momencie ruchu ramion w dół do bioder lub tuż przy biodrach, kiedy nasiona je mijają.

Drugie kopniecie pełni funkcję pomocniczą, wspomaga wyjście ramion z wody a także ułatwia nabranie powietrza. Timing oddechowy wyznaczają ramiona, które przekraczają linie barków – wtedy oddech powinien być skończony. Głowa w stylu motylkowym chowa się do wody, kiedy ramiona właśnie mają ją minąć.

Styl motylkowy – jak zacząć samodzielną naukę?

Po pierwsze sprawdź swoje możliwości. Czujesz się w wodzie swobodnie? Możesz się przemieszczać w wodzie i przepłynąć swobodnie 50m na basenie dowolnym sposobem? Jeśli odpowiedź brzmi TAK, myślę, że możesz swobodnie zacząć naukę stylu motylkowego. 

Po sprawdzeniu gotowości, polecam zacząć naukę od pracy nóg. Styl motylkowy jest szczególny, nogi powinny być cały czas ze sobą złączone – szczególnie stopy. Pierwszym ćwiczeniem, które możesz wykonać jest pływanie na nogach do delfina z ramionami wzdłuż ciała. Dzięki temu ułożeniu ramion, łatwiej o elastyczność ciała i naukę pracy bioder. Skup się na tym by zamienić się w delfina lub dżdżownice. Ruch, który pozwoli Ci się przemieszczać to wicie się. Unoś biodra do góry i kop stopami w dół, ten ruch Cię napędzi. Sprawdzaj czy Twoje stopy są złączone. Zwracaj uwagę na to czy Twoje biodra się poruszają. Oddech w tym ćwiczeniu najłatwiej będzie „wziąć” do przodu przed wykonaniem kopnięcia lub w trakcie. 

Pływaj tym sposobem, aż uznasz, że przemieszczasz się dość szybko. Nauka pływania w każdym stylu, a szczególnie w stylu motylkowym wymaga cierpliwości, konsekwencji i powtarzania ruchów. 

Jeśli czujesz się pewniej możesz spróbować pracy nóg w strzałce. Poruszanie biodrami i klatką piersiową może być trochę trudniejsze w tej pozycji, jeśli czujesz, że w tej pozycji nie pracujesz biodrami wróć do ćwiczenia z ramionami wzdłuż ciała. Krok w tył czasem jest dużym krokiem na przód. Jeśli ćwiczenie pracy nóg w strzałce Ci wychodzi, kolejnym etapem może być pływanie na nogach do delfina na boku – prawym i lewym. To kolejna pozycja ułatwiająca włączenie pracy bioder, wykorzystaj to i sprawdź czy Twoje biodra pracują jak u prawdziwego delfinisty. Doskonaląc pracę nóg zmieniaj pozycje ułożenia ramion, te zmiany pozwolą Ci nauczyć się pracować efektywnie. Kombinacji w ułożeniu jest wiele- pływaj na nogach na plecach z ramionami wzdłuż ciała, na plecach z ramionami w strzałce, na boku z rękami wzdłuż ciała lub z jedną ręką wyciągniętą z przodu, drugą wzdłuż ciała.

Wyćwiczyłeś/aś już pracę nóg w stylu motylkowym i co dalej? 

Teraz czas na prace ramion. Ramiona tak jak dogi w delfinie pracują jednocześnie w szerokim zakresie. Ruch ramion to pociągnięcie od strzałki, do bioder i następnie przełożenie ramion wysoko nad powierzchnią wody. 

Wykonaj ten ruch przed lustrem i sprawdź czy podczas przełożenia ramion nad głową zahaczasz ramionami o uszy czy ramiona pozostają daleko? 

To test na Twój zakres ruchu w stawach barkowych, by dobrze pływać stylem motylkowym warto o to zadbać i pracować nad zwiększaniem zakresu w stawach. By zrobić to z dbałością o ciało, warto skontaktować się ze specjalistą – w tym wypadku trenerem pływania, który przeprowadzi Cię do meandrach prawidłowego ruchu ramion w stylu motylkowym. Pływanie delfinem może być przyjemne i komfortowe, czasem wymaga dodatkowej pracy nad zakresami w stawach lub pochyleniem się nam indywidualnymi możliwościami ciała, bo każdy z nas jest inny.

Styl motylkowy – na co zwracać uwagę?

Najczęściej popełniane błędy:

Pływanie delfinem to często siłowe uderzanie ramion o taflę wody

  • Wędrowanie kończyn dolnych głęboko pod wodę po zakończonej fazie nadwodnej ruchu – wzrasta w ten sposób dystans do pokonania
  • Zbyt niskie przenoszenie ramion nad wodą, co powoduje, że opór wzrasta a styl motylkowy nie lubi dodatkowych oporów 
  • Branie oddechu w końcowej fazie przenoszenia ramion, co powoduje wytracanie prędkości przemieszczającego się ciała
  • Krótkie pauzy po zakończeniu ruchu ramion, brak ciągłości w wytwarzaniu napędu

Pamiętaj, styl motylkowy to styl, którego Ty także możesz się nauczyć!

Jeśli wymienione ćwiczenia nie są dla Ciebie wystarczające, by dowiedzieć się jak pływać delfinem, umów się na lekcje z jednym z naszych trenerów. Szybko i sprawnie osiągnij swój cel i pływaj stylem motylkowym.

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakieś pytania, wyślij nam wiadomość.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki świadczenia usług