„Weganizm nauczył mnie szacunku…”

Spis treści

Weganizm wśród sportowców

Przeszukując listę słynnych sportowców na diecie wegańskiej przyznam, że nie natknęłam się na żadne wzmianki o pływakach. Nie ma się co dziwić, intensywne treningi na basenie to prawdziwe „pożeracze” energii, więc jak tu dostarczać odpowiednią jej ilość bazując na diecie roślinnej? Sprawdźmy czy to w ogóle jest możliwe.
Czołowym mistrzem pływania jest Michael Phelps. Po sukcesie w Pekinie media dopytywały się, jaki jest jego sposób na tak dobrą formę. Świat obiegły informacje o jego diecie 10.000 kalorii dziennie. Ta niewyobrażalna ilość pochłaniana jest przez niego pod postacią mięsa, jajek, wysokokalorycznych dań jak pizza, tosty z majonezem i napojów energetycznych. Z pewnością przy jego obecnych treningach dieta ta nie będzie wiązała się z żadnymi konsekwencjami, jednak pozostaje się tylko zastanawiać czy nie pojawią się one za parę lat. Nasunęło mi się pytanie – czy pływanie musi wiązać się z tak dużą ilością produktów odzwierzęcych w menu?

David Hildebrand jest od 11 lat weganinem i krajowej klasy pływakiem z USA.

Ściga się stylem dowolnym na średnim dystansie. Jego osiągnięcia możecie obejrzeć tutaj, gdzie znajduje się pełna lista zawodów i czasów jakie na nich uzyskał. Jest również modelem i pisarzem. Wydał książkę na temat męskiego modelingu „Walking Marina”, o której można przeczytać na jego stronie internetowej.
David miał to szczęście, że dorastał jako wegetarianin, sporadycznie w jego rodzinie spożywano jedynie ryby. Dla wielu z nas główną barierą do przejścia na weganizm są właśnie nawyki żywieniowe wyniesione z domu. Będąc w college’u dostrzegł, że jedzenie nabiału, czy jajek również nie jest w porządku wobec zwierząt. Rozpoczął stopniową zmianę diety na typowo roślinną. David mówi, że weganizm poprawił u niego nie tylko świadomość własnego ciała, ale również pomógł uwrażliwić na inne problemy, np. przemysłowy chów zwierząt…

David trenuje około 5 razy w tygodniu

Przeważnie podczas 90 minutowej sesji treningowej przepływając około 4,5 km. Weganizm oprócz poprawy kondycji, wzmocnił go również psychicznie, wpłynął na dyscyplinę, konsekwencję i determinację.
Na pytanie co chcą wiedzieć ludzie, którzy dowiadują się, że jest weganinem, odpowiada – „Pytają mnie: czyli nie możesz jeść też bekonu?”. To czego nie może zrozumieć, to fraza „nie możesz”, dla niego bowiem weganizm jest racjonalnym wyborem, którego dokonuje się zgodnie ze swoimi przekonaniami, a nie ograniczeniem i nie opiera się na jakichkolwiek zakazach. Wszyscy możemy jeść wszystko, niektórzy z nas po prostu wybierają produkty, których jeść nie chcą.

Przykładowy dzienny jadłospis Davida

Śniadanie: przeważnie płatki z mlekiem migdałowym i owoce, czasami owsianka, bajgle z humusem, co jakiś czas koktajle
Lunch: zazwyczaj kanapki z pieczonymi warzywami, seitan, pasta z awokado i pomidorów, burger z grzybami i pieczoną cebulką
Obiad: pełnoziarnisty makaron z sosem, dania z curry, buritto, pizza, sałatki, pieczone brukselki z cebulą i czosnkiem, raz w tygodniu quinnoa, tempeh
Przekąski: jego numerem jeden są jabłka i masło orzechowe, czasami wypija wegańskiego shake’a lub zjada ciastko. Jeśli akurat jest w wegańskiej restauracji, kupuje wegańskie ciasto czekoladowe. Kocha pieczone owoce; daktyle karmelizowane banany, pudding z kokosem.
Głównym źródłem białka jest dla niego masło orzechowe, fasola i orzechy oraz zielone warzywa. Wapń dostarcza korzystając z zielonych warzyw, orzechów i nasion sezamu. Żelazo czerpie z pełnoziarnistego chleba, brązowego ryżu, fasoli i nasion dyni.
David Raphael Hildebrand na co dzień weganizm promuje na swoim profilu na Facebooku i Twitterze oraz na prowadzonym przez niego i jego kolegów blogu.

 

Tekst: Emilia Krok
Źródło:http://veganworkout.org.pl/weganizm-nauczyl-mnie-szacunku/
Artykuł nadesłanych na ostatni konkurs portalu VEGANWORKOUT.ORG.PL.

Kategorie
Ostatnie wpisy

Zalety Pływania Żabką: Efekty, Korzyści i Wpływ na Sylwetkę oraz Kręgosłup

Pływanie jako rehabilitacja: zalety i wpływ na kręgosłup

Jak zostać instruktorem pływania?

Social media

Bez kategorii

Zalety Pływania Żabką: Efekty, Korzyści i Wpływ na Sylwetkę oraz Kręgosłup

Czy pływanie żabką szkodzi na kręgosłup? W końcu sama ta dyscyplina jest jednym z najbardziej uniwersalnych i zdrowych form aktywności fizycznej. Samo pływanie żabką, czyli stylem klasycznym, to jeden z najstarszych i najpopularniejszych sposobów poruszania się w wodzie. Choć styl ten jest często wybierany przez osoby zaczynające swoją przygodę z...

CZYTAJ DALEJ

Bez kategorii

Pływanie jako rehabilitacja: zalety i wpływ na kręgosłup

Pływanie jako rehabilitacja od lat znajduje swoje miejsce w planach leczenia i poprawy sprawności ruchowej u pacjentów z różnorodnymi schorzeniami, szczególnie problemami z kręgosłupem. Jako forma aktywności fizycznej, która nie tylko wzmacnia ciało, ale także relaksuje, jest jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod poprawy zdrowia kręgosłupa. Dzięki pływaniu, osoby cierpiące...

CZYTAJ DALEJ

Nauka pływania

Jak zostać instruktorem pływania?

Jak zostać instruktorem pływania? To pytanie coraz częściej pojawia się wśród osób zainteresowanych pracą w tej dziedzinie, szczególnie w większych miastach, gdzie rośnie zapotrzebowanie na profesjonalne lekcje pływania. Proces ten wymaga nie tylko praktycznych umiejętności, ale również teoretycznej wiedzy oraz odpowiednich kwalifikacji. W poniższym artykule przedstawiamy krok po kroku, jak...

CZYTAJ DALEJ

Nauka pływania

Dlaczego dzieci chcą chodzić na zajęcia nauki pływania?

Nauka pływania to nie tylko umiejętność, która może uratować życie, ale także świetna zabawa dla dzieci. Jakie są zalety pływania dla dzieci? W końcu to jedna z najpopularniejszych aktywności sportowych, a zainteresowanie tym sportem wśród dzieci stale rośnie. Ale co sprawia, że najmłodsi chętnie uczęszczają na zajęcia nauki pływania? Odpowiedź...

CZYTAJ DALEJ