Działamy od 2014 r.

Jak nauczyć niemowlę pływać?

Spis treści

Niektórym rodzicom wydaję się, że wiek niemowlęcy nie jest właściwy do rozpoczęcia nauki pływania. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Badania udowadniają, że dzieci, które rozpoczęły naukę pływania w wieku niemowlęcym, są w późniejszych latach bardziej otwarte na otoczenie oraz szybciej nawiązują kontakty w grupie. Dodatkowo cechują się lepszym zdrowiem i kondycją.

Zalety nauki pływania dla niemowlaków

Nauka pływania dla niemowląt korzystnie oddziałuje na organizm naszego malucha. Głębokie oddychanie, wymuszone przez ciśnienie wody oddziałujące na klatkę piersiową, przyczynia się do profilaktyki chorób górnych dróg oddechowych. Z kolei ciśnienie wody sprawia, że w naczyniach krwionośnych zwiększa się krążenie, co wpływa na szybsze rozwinięcie i wzmocnienie układu sercowo – naczyniowego. Kurs pływania dla niemowląt może też przyczynić się do wczesnego wykrycia wszelkich nieprawidłowości w rozwoju układu kostno – mięśniowego u najmłodszych i skuteczne jego korygowanie. Ostatecznie wczesny kontakt z wodą pozytywnie wpływa na napięcie mięśni, a także pobudza układ nerwowy i tym samym jest doskonałym ćwiczenie dla zmysłu równowagi.

Pływanie niemowląt – Lepsze poznanie własnego ciała

Podczas nauki pływania dziecko jest nieustannie stymulowane, przez co poprawia się koordynacja wzrokowo – ruchowa. Niemowlę nabywa umiejętności chwytania i co bardzo ważne lepiej poznaje swoje ciało. Doznania płynące z wykonywanych przez dziecko ruchów w wodzie umożliwiają mu coraz lepsze poznawanie własnych granic i możliwości. Oznacza o w praktyce, że dziecko staję się dużo bardziej samodzielne i sam proces zachodzi szybciej, niż w przypadku dzieci, które nie mają kontaktu z wodą. Sama przygoda z wodą może zostać zainicjowana praktycznie w każdym wieku. Naszym obowiązkiem jest jedynie zapewnienie dziecku odpowiednich warunków. Woda powinna być stosunkowo ciepła, a same ćwiczenia dostosowane do jego możliwości ruchowych. Zajęcia powinny też oczywiście odbywać się po okiem i nadzorem specjalistów, którzy mają odpowiednie doświadczenie płynące z pracy z dziećmi.

123 Pływamy

 

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakieś pytania, wyślij nam wiadomość.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki świadczenia usług