+48 511 444 123

kontakt@123plywamy.pl

Działamy od 2014 r.

Pływanie żabką – technika, jak pływać?

Spis treści

Styl klasyczny – historia stylu klasycznego

Styl pływacki z bogatą historią startową. Technika rekreacyjna znacząco różni się od sportowej. Może być ekonomicznym sposobem przemieszczania się w wodzie bądź siłowym, nie biorącą pod uwagę ekonomii. Na zawodach rozgrywane są dystanse do 200m w tym stylu. W latach 70. technika żabki została zbliżona do stylu motylkowego. Wspólne są falujące ruchy bioder, co przyczynia się do zwiększenia prędkości w stylu klasycznym.

Jak pływać żabką?

Pozycja wyjściowa, która pozwala rozpocząć poruszanie się w tym stylu to leżenie na wodzie, wyprostowane kończyny górne i dolne, więc zaczynamy od ustabilizowanej pozycji leżącej na brzuchu. Ruch ramion rozpoczyna się od pociągnięcia ramionami na zewnątrz okrężnym łukiem, zgięcia w stawach łokciowych, następnie przyciągnięcia kończyn pod klatkę i końcowo następuje wyprost ramion w przód. Wyrzut w przód, nie jest stricte napędowy, ale musi zostać wykonany energicznie ze względu na duży stopień wytracania prędkości w momencie zakończenia cyklu napędowego ramion.

Pływanie żabką jest wyjątkowe. Jest to styl, który w dużej części opiera swoją prędkość na wytworzeniu napędu z kopnięcia nóg. Sekwencje ruchów można podzielić na trzy części. Pierwsza – nienapędowa to przyciągnięcie pięt pod pośladki. Zbyt szybko wykonany ruch będzie wytwarzał duży opór wody i ostatecznie hamował. Druga faza ruchu to ruch zewnętrzny, nie dodający prędkości. Polega na ułożeniu stawów kolanowych do wewnątrz przy ułożeniu stóp i podudzia na zewnątrz wraz z napięciem grzbietowym stóp. Trzecia część to energiczne złączenie stóp. Pływanie żabką to właśnie korzystanie z tego etapu pracy i wytworzonego napędu. Po zakończeniu sekwencji ruchów następuję wyleżenie, kiedy to kończyny dolne zostają wypchnięte blisko powierzchni wody. 

Technika pływania żabką – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy pamiętać o koordynacji w stylu klasycznym. Podstawowa kolejność ruchów to: rozpoczęcie pracy ramion, gdy ramiona są ułożone na szerokość barków następuję oddech a potem dołączają nogi. 

Ważne jest w pływaniu żabką, by pamiętać o chowaniu głowy i kończeniu oddechu zanim ramiona z powrotem się wyprostują. Jeśli „zapomnisz” schować głowy, to napęd, który wytworzyłeś/aś podczas kopnięcia nóg stracisz na opór, który wygeneruje wysoka pozycja głowy. 

Drugi aspekt, na który warto zwrócić uwagę w pływaniu żabką to podczas podciągania pięt pod pośladki, pięty muszą być pod wodą. Bardzo często zdarza się tak, że stopy wychodzą nad wodę i kopnięcie odbywa się w powietrzu. To błąd, który będzie Cię kosztował brakiem napędu. Co zrobić, żeby pięty były pod wodą? Należy obniżyć biodra tak by pięty pozostały pod powierzchnią wody. 

Styl klasyczny/styl żabka – jak zacząć samodzielną naukę?

Po pierwsze sprawdź swoje możliwości. Czujesz się w wodzie swobodnie? Możesz się przemieszczać w wodzie i przepłynąć swobodnie 50m na basenie dowolnym sposobem? Jeśli odpowiedź brzmi TAK, myślę, że możesz swobodnie zacząć naukę stylu klasycznego.

Jak już sprawdzisz swoją gotowość do samodzielnej nauki to polecam rozpoczęcie nauki od pracy nóg. Usiądź na murku przodem do wody, zadbaj o to, żeby wysunięcie Twojego ciała było maksymalne, co znaczy, że Twoje pośladki powinny dotykać murka a całe kończyny dolne swobodnie leżeć na wodzie. Teraz wyprostuj swoje nogi i złącz stopy. To jest pozycja wyjściowa do której potrzebujesz wrócić przed każdym ruchem. Następnie ściągnij pięty do ściany basenu, zatrzymaj. Teraz pięty są punktem wyjścia ruchu, poruszaj nimi na zewnątrz, kolana blisko siebie. Jak poczujesz, że Twój zakres ruchu jest maksymalny – to znaczy pięty są maksymalnie na zewnątrz a kolana blisko siebie. Teraz ułóż swoją stopę – musi być napięta (taka jak byś chodził po ziemi) pięta do środka a palce Twojej stopy powinny być ułożone na zewnątrz (to ułożenie zapewnia napęd). Jak już skontrolujesz, czy stopa jest odpowiednio ułożona – został Ci ostatni ruch. Półokrągły ruch złączenia stóp – wracamy do punktu wyjścia i złączonych nóg.

Po tym wprowadzeniu możesz się zastanawiać, ale jak pływać żabką po wykonaniu tego ćwiczenia? 

Jak poczujesz, że siedząc na murku kontrolujesz fazy, które następują po sobie, możesz wejść do wody i korzystając z deski, położyć się na brzuchu i próbować odtworzyć ten ruch leżąc na brzuchu. Jak poczujesz, że to ćwiczenie jest dla Ciebie proste, zacznij ćwiczyć pracę ramion, nawet chodząc po dnie wykonuj ruchy ramion. 

Starałam się zgromadzić najważniejsze ćwiczenia, aby zacząć pływać żabką, ale pewnie chcesz mnie zapytać, ale co jak ja umiem pracować oddzielnie nogami i ramionami więc jak pływać żabką w całości?

Połóż się na wodzie, zacznij ruch ramion, nabierz powietrza, kopnij nogami i wróć do pozycji wyjściowej- wyprostowanego ciała (ten proces nazywamy wyleżeniem) i to już wszystko! 

Pływanie żabką – na co zwracać uwagę?

Elementy nad którymi można pracować w tym stylu to:

Zbyt wąski ruch ramion na zewnątrz

  1. Ramiona wykonują cykl tylko z przodu ciała zamiast dociągać go do klatki piersiowej, spowodowane często zbyt płaską pozycją
  2. Zatrzymanie ramion w fazie zgiętych łokci pod klatką i traktowanie jako odpoczynek
  3. Unoszenie głowy w przód podczas oddechu, co wpływa na ekonomię pracy
  4. Zbyt wczesne lub zbyt późne chowanie głowy względem prostujących się ramion
  5. Kopnięcia nóg z szeroko ustawionymi kolanami, pracującymi poza linią bioder
  6. Zbyt wąskie kopnięcie kończyn dolnych
  7. Brak łączenia stóp pod koniec fazy napędowej nóg

Pływanie żabką – każdy może się tego nauczyć!

Jeśli wymienione ćwiczenia nie są dla Ciebie wystarczające, by dowiedzieć się jak pływać żabką, umów się na lekcje z jednym z naszych trenerów. Szybko i sprawnie osiągnij swój cel i pływaj stylem klasycznym.

Opracowała: Trener Zuzanna Małkińska

Kategorie
Ostatnie wpisy

Jak nauczyć się oddychać podczas pływania?

Pierwsza wizyta na basenie z niemowlakiem – Co zabrać?

Zapisy Nauka Pływania Warszawa – Biuro Stacjonarne Inflancka 8

Social media

Nauka pływania

Jak nauczyć się oddychać podczas pływania?

Jak nauczyć się oddychać podczas pływania? W końcu ta forma aktywności fizycznej to umiejętność przynosząca wiele radości i satysfakcji. Jednym z kluczowych elementów, który często sprawia trudności początkującym, jest oddychanie w wodzie. Właściwa technika oddychania jest niezbędna, aby pływać efektywnie i bez wysiłku. W tym artykule dowiesz się, jak nauczyć...

CZYTAJ DALEJ

Nauka pływania

Pierwsza wizyta na basenie z niemowlakiem – Co zabrać?

Niemowlę na basenie! Co zabrać najlepiej ze sobą? Pierwsza wizyta na basenie z niemowlakiem to ekscytujące, ale również wymagające doświadczenie. Dla wielu rodziców jest to moment, który chcą zapamiętać jako pozytywny i pełen radości. Aby tak się stało, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie się do tej chwili. Poniżej znajdziesz kompleksowy przewodnik,...

CZYTAJ DALEJ

Aktualności

Zapisy Nauka Pływania Warszawa – Biuro Stacjonarne Inflancka 8

We wrześniu 2023 roku, otworzyliśmy nasze nowe biuro stacjonarne w samym sercu Warszawy, przy ul. Inflanckiej 8, tuż przy popularnym basenie “Pływalnia Inflancka”. Nasza inicjatywa ma na celu ułatwienie procesu zapisów na lekcje nauki pływania w Warszawie, zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych adeptów pływania. W Warszawie, nauka pływania...

CZYTAJ DALEJ

Aktualności

Co nowego w sezonie 2023/24?

Co nowego w sezonie 2023/24?

Zajęcia indywidualne i grupowe / dzieci i dorośli Szanowni Państwo, W nadchodzącym roku szkolnym 2023/24 wprowadzamy kilka nowości dla większej wygody Państwa oraz by sprostać rosnącemu zainteresowaniu naszymi zajęciami. Co nowego w sezonie 2023/24? 1. Dodatkowe dzień (poniedziałek) zajęć grupowych „Dobry Styl” na pływalni Inflancka. 2. Dodatkowe dzień (piątek) zajęć...

CZYTAJ DALEJ